Flagy : Bağırsak paraziti gibi iç parazit hastalığından kurtulmak için kullanılır. Kullanım şekli 50 lt lik akvaryuma 1 tablet gelecek şekilde karantina akvaryumunda kullanılır. 2 günde bir akvaryum suyunun 1/3 ü değiştirilir. Tedaviye 6 gün devam edilir.

BACTRİM FORTE: Balıklarda oluşan dış parazit ve doku zedelenmelerinde ( Kavgalardan doğan açık yaralanmalarda ) kullanılır. Balıklardaki açık yaraların enfeksiyon kapmasını engellemek amacıyla 100 lt lik akvaryuma 1 tablet yada 50 lt ye yarım tablet gelecek şekilde karantina akvaryumunda uygulanır. 2 günde bir akvaryum suyunun P si değiştirilir. Açık yaralar kapanana kadar uygulanması daha sağlıklıdır.

Bemiks Kompoze : Balıklara vitamin desteği amacıyla uygulanır. Bemiks 1 kutuda 5 Ampul şeklinde oluyor. 1 Ampul açıldıktan sonra şırınga yardımı ile balıklara verilecek olan yemlere iyice yedirilerek eklenir. Daha sonra bu yemlerle yemleme yapılır.


Permasol : Permasol bir dezenfektandır. Permasol bir zehir olduğu için kullanımı tecrübe gerektirir. Permasol eriyiği renk verdiği için akvaryum da kullanılırsa silikona da renk verecektir. Ayrı bir kapta yada bir kovada uygulanması daha faydalı olacaktır. Mantar hastalığında çok etkilidir. Kullanımı 1 tablet Permasol ü 1 lt lik suda eritilir. 1 lt lik su alınırken akvaryumunuzda bulunan sudan alınması tavsiye olunur. 1 lt lik permasollü su eriyiği 30 lt lik akvaryuma rengi eflatun dan mor oluncaya kadar yavaş yavaş ilave edilir. Balık bu akvaryuma konulduktan sonra 1 dk bekletilir ve sonra tekrar karantina akvaryumuna alınır. Hastalık ilk banyoda geçmezse bu ilaçlamaya 2 gün devam edilir. Mantar hastalığı tedavi edildikten sonra balık kondisyon kazandırmak maksadıyla birkaç gün karantina akvaryumunda canlı yem ile beslenmelidir. Permasol beyaz benek ve fungus tedavisinde de kullanılır. Beyaz benek ve fungus olan balık karantina akvaryumuna alınır. 1 lt lik suya 3 tablet permasol tablet koyulup iyice eritilir. Karantina akvaryumuna 5 lt ye 1 damla gelecek şekilde damlatılır. Tedavi 4 gün süreli olarak devam edilir. Günlük akvaryumda 1/5 oranında su değişimi yapılmalıdır.

Sera Bactopur direct : Ağız ve yüzgeç çürümeleri, bakteriyel enfeksiyonlar, kanlı iltihaplanmalar ya da tatlı ve tuzlu su balıklarındaki ülserlere karşı güçlü ve güvenilir tedaviler oluşturur. Kullanımı 50 lt lik akvaryuma 1 tablet konulur Filtrenizde aktif karbon kullanıyorsanız onu çıkarın. 3 gün sonunda P su değişimi yapın. 6 gün tedaviye devam edilir.

Sera Mycopur ve Sera Ectopur : Balık ve balık yumurtalarındaki saprolegnia gibi mantar istilalarını önler Kullanmadan önce iyice çalkalamak gerekir 3 gün süreyle 20 lt ye 20 damla şeklinde kullanılır

Sera Costapur : Ichthyophthirius ( beyaz nokta hastalığı ) ve diğer deri pazarzitlerine karşı kanıtlanmış tedavi. Kullanmadan önce iyice çalkalamak gerekir. 1. gün karantina akvaryumuna 20 lt ye 1 ml gelecek şekilde damlatılır. 5. gün karantina akvaryumuna 20 lt ye 1 ml gelecek şekilde damlatılır. 6 gün sonunda hastalık iyileşmezse tedaviye devam edilir.

Sera Omnipur : Bakteriyel enfeksiyonlar, yüzgeç çürümesi, oodinium, deri ve solungaç parazitleri gibi tatlı su akvaryumlarındaki en yaygın balık hastalıklarını iyileştirir. Kullanmadan önce iyice çalkalayın 20 lt ye 1 ml gelecek şekilde karantina akvaryumuna damlatılır. Bir hafta sonra gözle görülür bir iyileşme görülmediği takdirde P su değişimi ile tedaviye devam edilir.

Mikrofish : Mantar ve bakteriyel hastalık ( deri ve yüzgeç çürümesi ) tedavilerinde kullanılır. Karantina akvaryumunda filtre kapatılır ve 20 lt ye 5 cc gelecek şekilde akvaryuma microfish ilave edilir. Bitkilere zararı vardır. İlerlemiş hastalıklarda 20 lt ye 10 cc ilave edilmelidir. 3 gün sonunda P su değişimi yapılır. Hastalığın devam etmesi durumunda 6. günün sonunda % 50 su değişimi yenilenir ve tekrar microfish ilave edilir.

Metilen mavisi Contra – Ichthyo : Çok eski ve etkili bir ilaçtır. Beyaz benek ve genel tedavi amacı ile kullanılır. İlk gün 10 lt ye 2 damla şeklinde kullanılır. 2 ve 3 günlerde ise 10 lt ye 1 damla şeklinde eklemek gerekir. 4. gün akvaryumda beyaz benek yok edilmiş olur. Bitkilere zarar vermez. Tedavi bittikten sonra suyu değiştirmeye gerek yoktur.